Фалц апарат

Въведение
Фалцоването е една от операциите в книвезките процеси и има значително въздействие върху качеството на печатната продукция, както естеството и сложността им. Има три основни типа на сгъване – перпендикулярно, при което всяка следваща прегъвка е перпендикулярна на предишната; успоредна, когато следващата гънка е успоредна на предишната; комбинирана, при която сгъвките са и успоредни и перпендикулярни. За книги и списания се изпозват комбинирани сгъвки.
Фалцапаратите се класифицират в съответствие със способите и вариантите на фалцоване. Методът определящ вида на сгавачната машина е нейната конфигурация, структурната и технологична схема според която те са разположени и работят с основни и допълнителни устройства.
Надстройка на фалцапарат
Надстройката на фалцапарата и самата негова конструкция трябва да се разглежда отделно поради различия в техните функции. Фалцапаратът е на заключителния стадии при обработване на печатаната хартиена лента, а надстройката има място с ­воденето на хартиеното платно. Важните функции на надстройката на фалцапарата са: надлъжно рязане на платното и нареждане на получените тесни платна едно над друго с помощта на въртяща щанга, а също и създаване на условия за формиране в края на фалцапарата на коли). За избягване скъсване на платното са необходими опъващи валове с измервателни и регулиращи устройства. Те поддържат необходимия опън на хартиената лента. За избягване скъсване на платното са необходими опъващи валове с измервателни и регулиращи устройства. Те поддържат необходимия опън на хартиената лента. На ролна офсетна машина за печат на акци­дентна продукция пред устройствата за надлъжно рязане и въртящите щанги често се установява апарат за нанасяне на силикон. Той предпазва от копиране с мастило. Става дума за устройства за нанасяне силико­новия слой чрез контакт или устройства с дюзи, обработващи платното чрез разпрашаване. Освен това, сили­коновото покритие способства за допълнителното ов­лажняване на платното след сушене, защото печатаният материал по време на процеса губи много влага.
Често в надстройката на фалцапарата се помещават устройства за допълнителни процеси: плугов фалц установки, перфора­тори и апарат за нанасяне на лепило. За щанцови работи по принцип се установяват от­делни устройства. Най-важната част при надстройката (при акцидентен и печат на вестници) е фалцовата фуния (фиг.1). Тя изпълнява първото надлъжно сгъване, освен това при печат на таблоидна продукция мо­же да изпълнява също функция на обръщащо уст­ройство, защото кръглите странични стени на фунията действат като обръщателна щанга. Страничните стени на фунията, по принцип, имат конична форма, стесняваща се към върха. За намаляване триенето на стената с платното в тях с помощта на малки дюзи се подава въздух. При входа във фалцо­вата фуния платното или няколко платна се по­дават от лентоводещия вал, а долу - на водимия в движението двойка опъващи валове.

Необходимо е да се обезпечи на всяко плат­но определени усилия на опъване. Ето защо два опъващи валове са разположени от двете страни на п­латното. Особено важен елемент от фалцовата фуния е нейния носач. Геометри­чната му форма се подбира не теоретично, а по опитен път. Формата на носача определя качеството и производителността на фалцовката. След носовата час­т на фунията до опъващите валове следва направляващите валове, имащи напречно рифеловане и пасивно задвижване.

Обръщателни щанги
Обръщателните щанги служат за налагане едната половина от платното върху другата и по такъв начин се формира подборка от платна, кои­то може да се подведат към фунията. За това е необ­ходимо наличие на две завъртащи щанги. Една щан­га завърта платното под прав ъгъл след което то попада на втората щанга. Тя завърта платното в първоначалното направление, но обърнато(фиг.1 а). На фиг.1 а и фиг.1 б е показано, как посредством две завъртащи щанги и междинни напречни валове се постига превъртане на п­латното. Такъв вариант за подаване на платното с изместване се нарича «пони».


При това една от завъртените половини от платното може да бъде подадена в печатния апа­рат за печат от обратната и страна, а тясното платно за печат в апарата за двуст­ранен печат за двойна ширина.
Следващият елемент при водене на платното, който мо­же да доведе до изменение на опъването или положението на платното е обръщателната щанга (фиг.2).
Тя служи за това, че след рязане половината от платното се пренася от едната страна на машината на дру­гата, а също се и превърта и обезпечава необходи­мото разпределение на страниците върху отпечатъка. В устройствата на обръщателната щанга са интегрирани управ­ляеми опъващи валове. Те компенсират загубата на опъна на платното.
През обръщателната щанга се продухват сгъстен въздух за създаване на въздушна възглавница за намаляване триенето и предотвратяване размазването (сма­зване на печатното изображение). По тази причи­на обръщателната щанга се хромира. При обдухване сгъстеният въздух се насочва навътре в половината от обръщателната щанга, след което той излиза през малки дюзи на участък от нейната повърхност, която се допира до хартиеното платно.
Много рационална се е оказала установка с обръщателна щанга само с една страна (конзолно), което обезпечава достъпност и бързо въвеждане на хартията в машината.
Фалцева фуния
Принципът на действие на фалцева фуния (фиг.1) е аналогичен на конструкция от две обръщателни щанги, установени под ъгъл една към дру­га и стесняващи се надолу. Образуваното триъгълно устройство се установява под ъгъл към п­латното, за да може неговата половина, преминаваща по страната на триъгълника, във върха да могат да се съединят и обра­зуват подбиране на страници с надлъжно сгъване. За да се избегне триене и зацапване, през страничните страни на фунията се продухва сгъстен въздух. Страничните повърхности на фунията, а така също и самата пла­стина се хромират. Пластината играе второсте­пенна роля. Тя служи само да об­лекчи воденето на платното.
Преди фунията се установява регулируемия ­водещ вал. Той изпълнява също задача да сведе отделните платна, постъпващи на него във вид на ве­трило. Често го наричат « вал на фуния» (на английски RTF – Roller of Former) (фиг.12). За да не се допусне много голямо отклоне­ние при опъването, което може да възникне от разликата в обхващането платното върху вала на фунията се използват сдвоени валове, които се установяват един зад друг. По двете страни от носа на фунията се намират направляващи валове с малък диа­метър, които помагат да се водят и притискат двете половини на платното.

Преди цилиндрите на фалцапарата е установено фал­цуващо устройство във вид на фуния. Платното или комп­лект платна се води от двете странични страни на фунията, разположени под ъгъл една спрямо друга с наклон по направление на движение на платното (60° или 70°). По такъв начин носовата част на фунията изпълнява надлъжен фалц.
За машина с една ширина обикновено се установява една, а за машина с двойна ширина - две фалцевални фунии.
Доколкото броят на фуниите определя характера на продукцията (например, вестници), могат да бъдат използвани и повече от две фал­цевални фунии.
Ако се използват по две двойки фалцевални фунии, разположени една над друга, то става дума за «сгъване в кръг».

Съществува схема на установяване, при която двойка фунии една над друга са разположени в три етажа. По такъв начин, могат да се обработват до шест пла­тна, а при подбора им могат да се удвоят до дванадесет.

Напречно сгъване, паралелно сгъване, делтовидно (триъгълно) сгъване
Напречното сгъване, описана в началото на този раздел, има различни варианти, които дават възможност да се произведе разнообразна про­дукция, в частност, на ролна офсетна маши­на за печат на акцидентна продукция.
Ако върху периферията на фалцевално-ножовия ци­линдър бъде установен втори малък фалцуващ цилиндър, то листът ще бъде наполовина сгънат, преди той да дойде  до втората напречна гънка. По такъв начин, при изработване на продукция джобен формат се образува кола с две паралелни гънки, когато се изработва кола-двойник за времето на един цикъл.
Ако на първия - трети полуфабрикат, разполо­жен на фалцевално-ножовия цилиндър се постави неголям допълнителен цилиндър за клапанна фалцовка, то се получават коли с правоъгълна форма. Това е така наречения «делта-фалц», със зигзагообразен фалц, насреща един срещу друг. Това говори колко разнообразни могат да бъдат видовете сгъване, изпълнени с фалца­парат с отчитане характера на продукцията.
Фалц апарат
Собствен фалцапарат (фиг. 5 ), т.е. негови цилиндри, започващи от сдвоените опъващи валове, които обикновено са във вид «сандвич». Гумени и стоманени пръстени, взаимодействат един с друг и водят сгънатото платно. Опъващите валове са снабдени с отделни регулируеми задвижвания. 


Няма коментари:

Публикуване на коментар

Варианти на сгъване

В брошуро-книговезките процеси вариантите на сгъване могат да се класифицират по следните признаци: брой на гънките, взаимното разположение...