Касетъчни сгъвачни машини

Принципното устройство и начинът на работа на касетъчна сгъвачна машина е показано на.
Листата се подават поединично от самоподавача на въртящите се вало­ве на транспортьора (1). Валовете са разположени под ъгъл спрямо движението на листата, като по този начин се осигурява доброто им изравняване по направляващата линийка (7). Левият край на листата по­пада в улея на линийката и леко се огъва, което им придава твърдост и устойчивост.
Изравнените по страничната марка листа попадат в подаващите вало­ве, които избутват листа в касетата до нейната марка, която е регулирана в съответствие с дадения формат на схема на сгъване. След като се опре в марката листът спира, но под действието на непрекъснато вър­тящите се валове той се огъва, захваща се от сгъващите валове и вследствие на еластичното взаимодействие на всяка двойка сгъващи валове се образува гънка и листът се сгъва.
В зависимост от положението на марката в касетата може да се полу­чат различни варианти на сгънати коли. Колкото повече касети има в дадена сгъвачна секция, толкова повече нарастват вариантите на сгъване.
В касетъчните машини обикновено има от една до четири сгьвачни секции, разположени перпендикулярно една спрямо друга, съединени с транспортьори. Количеството на касетите в една сгъвачна секция може да е различно, като по принцип в първата сгъвачна секция има най-много касети (предимно четири). В следващите сгъвачни секции обикновено има по две касети, а в последната може да има и само една.


Освен крайното приемно-извеждащо устройство във всяка сгъвачна секция може да се поставят временно подвижни приемни устройства за извеждане на колите, ако при сгъването на зададения вариант не са необ­ходими следващи секции. Към касетъчните сгъвачни машини има още компресори, които осигуряват работа на самоподавачите. На изходите на сгьвачните секции могат да се поставят биговащи, перфориращи и ре­жещи дискови инструменти. Биговането и перфорацията повишават качеството на следващите гънки, а режещите ножове дават възможност да се реже листът на две половини, които по-нататък се сгъват самостоятелно и така съществено се повишава производителността на машината.


1.валове на транспортьора     7 и 8. подаващи валове
2.направляваща линийка        9 и 13. касети
3.кухини                                  10.упор
4.сачми                                    11 и 14. сгьвачни        валове
5.стоманена лента                  12. преден упор
6.направляваща щанга

На тези сгъвачни машини най-добре се сгъват хартии от 60 до 120 g./m2, а по-тънките и меки хартии се деформират.
Касетъчните сгъвачни машини имат развита структура, те са удобни за обслужване, работа и ремонт, но заемат значителна производствена площ.
Във всяка сгъвачна машина има контролни блокиращи устройс­тва, следящи за подаването на два и повече листа едновременно от самопо- давача и за намачкване или захапване на листата в сгьвачните секции и транспортьорите. За регулиране на разстоянието между сгъващите валове, от което зависи натискът на сгъване, се използват три различни вида устройства:
-    винтово,
-    клиново,
-    лостово.
При съвременните машини се прилага лостовата регулировка.
Секция за касетъчно сгъване: трите сгъващи вала и касетъчната плоча определят пространство, в което се формира гънка. Точната геомет­рия на това пространство, главно диаметърът и разположението на сгъва­щите валове един спрямо друг, подобрената конструкция на горната и дол­ната касетъчна плоча, захранването и захващането от касетъчната плоча са предпоставки за надеждно и точно сгъване. Въртящите се сгъващи ва­лове дават възможност за непрекъснатост на процеса. Има и устройства за бърза настройка (задаване) на разстоянието между сгъващите валове, където определен брой ленти, отговарящи на дебелината на листа, който ще се сгъва, се вкарват в захранващото устройство (скоба).
Конструкцията на сгъващите валове е от особено значение за качест­вото на сгъване. Те трябва да транспортират листа свободно плъзгащо се, да осигуряват точната посока на движение. Наличността и достъпността на елас­тични и устойчиви полиуретанови пластмаси със самопочистващи свойства доп­ринасят за развитието на валове с „комбинирани" повърхности.
Компактната конструкция позволява простото свързване на повече от един такъв модул в сгъващите машини. На Фиг. 15 е показана секция за касе­тъчно сгъване с четири сгъващи модула. Обикновено има от 2 до 8 последователно свързани модула (4 насочени нагоре и 4 надолу). Модулите, които не са необ­ходими се изключват чрез отклоняващи листовете устройства, монтирани на касетъчната плоча или, на нейно място.
Чрез машините за касетъчно сгъване могат да се получат и само паралелни гънки (следващи една след друга). Като допълнение към непрекъснатия режим на работа и голямото разнообразие трябва да се посочат следните предимства:
-   Висока ефективност
-   Малък допуск на сгъване
-   Проста конструкция.
Трябва да се отбележи обаче, че те са чувствителни към:
-   Прекалено леки (под 40 g/m2) или тежки (над 120 g/m2) хартии
-    Високо статично електричество на хартията

Предимства
-    голяма вариантност в конструкциите на колите;
-    възможност за работа с листа с малък формат;       
-    сравнително проста конструкция;
-   отсъствие на инерционни натоварвания (всички работни части са не подвижни или се въртят с постоянна ъглова скорост);
-    удобни за настройка, обслужване и ремонт;
-   възможност за работа с по-висока скорост, следователно и по- голяма производителност.

Недостатъци:
-   неголяма точност на гънките;
-   самият принцип на сгъване е по-несъвършен;
-   малко възможно число на гънките в колата (до 6 гънки );
-   невъзможност за сгъване на тънки или дебели видове хартия;
-   голяма чувствителност към влажността и еднородността на хартията;
-   заемат голяма производствена площ.
В полиграфическата промишленост се използват предимно касе­тъчни и комбинирани машини, които почти напълно изместиха ножовите. Това се обяснява с високата им производителност при работа със средни и малки формати листа, а също и заради широкото разпростране­ние на безшевното скрепване на книжната продукция.


1 коментар:

Варианти на сгъване

В брошуро-книговезките процеси вариантите на сгъване могат да се класифицират по следните признаци: брой на гънките, взаимното разположение...